top of page

Wh-questions dla początkujących

Zaktualizowano: 23 lis 2023

Hej,

u mnie w tym roku trochę więcej materiałów dla starszych klas.


Ku mojemu ciągłemu zdziwieniu moi uczniowie dorastają szybciej niż oczekiwałam, ale taka już kolej rzeczy. Ich dorastanie oznacza potrzebę przygotowywania materiałów na wyższym poziomie.


Powiem wam, że tak jak na początku wolałam uczyć przedszkolaków, to teraz coraz bardziej cieszę się pracą z moimi uczniami szkolnymi. Oczywiście nadal uwielbiam moich przedszkolaków, ale w tym roku mam idealny balans zajęć między tymi dwiema grupami wiekowymi.


W tym wpisie przygotowałam dla Ciebie zestaw, dzięki któremu utrwalisz z uczniami pytania w czasie Present Simple z użyciem słów pytających What, Where, When, Why.


Po wyjaśnieniu zasad, zrobiłam z uczniami zadania z zestawu 1 - czyli zadanie klamerkowe.


  1. Podzieliłam uczniów na pary i rozdałam im spinacze do ubrań. Ich zadaniem było przeczytanie zdań z lukami i za pomocą spinaczy zaznaczenie odpowiednich słów.Możemy również rozdać uczniów karty wyrazowe ze

słowami pytającymi i czytać zdania z luką a następnie prosić uczniów o podniesienie odpowiedniej karty wyrazowej.


Karty wyrazowe mogą być także wykorzystane do grupowania kart w odpowiednich kategoriach, co ułatwi nauczycielowi sprawdzanie pracy uczniów.Drugi zestaw to łączenie pytań z odpowiednimi odpowiedziami.

Oto kilka pomysłów na ich wykorzystanie:


POMYSŁ NR 1

  1. Karty z odpowiedziami rozdałam po równo między uczniami.

  2. Czytałam pytania a uczniowie musieli odnaleźć i przeczytać odpowiedź.

  3. Kto pierwszy pozbył się kart z opdowiedziami został zwycięzcą.

  4. Czyli takie Bingo w innym wydaniu, ale dzięki temu raz przygotowany zestaw możemy wykorzystać kilka razy.


POMYSŁ NR 2

Kolejnym pomysłem może być rozłożenie odpowiedzi na podłodze, a następnie poproszenie uczniów o losowanie karty z pytaniami. Jeden uczeń czyta pytanie, reszta szuka odpowiedzi. Kto odnajdzie ich jak najwięcej zostaje zwycięzcą.


POMYSŁ NR 3

Podziel uczniów na grupy i rozdaj każdej grupie jeden zestaw. Poproś uczniów o samodzielne uzupełnienie kart z pytaniami.


Kolejny zestaw jest przeznaczony do utrwalenia i konsolidacji materiału. Uczniowie pracują w parach lub grupach i samodzielnie budują pytania. Znowu możemy przeprowadzić zadanie na 2 sposoby:


Sposób 1

Rozdaj uczniom karty i poproś o samodzielną pracę. Jest to wersja łatwiejsza, ponieważ uczniowie widzą dokładnie ile słów muszą użyć do zbudowania pytania.


Sposób 2

Rozdaj uczniom tylko kartki ze słowami, a Ty odczytuj kolejne odpowiedzi. Zadaniem uczniów jest zbudowanie poprawnego pytania, tym razem zadanie jest utrudnione, ponieważ uczniowie nie widzą ile słów należy użyć.
Jeśli znajdziej jakiś fajny sposób na zastosowanie tych kart daj znać w komentarzu :) Mam nadzieję, że karty wam się przydadzą. Życzę udanych zajęć :)


Jeśli podoba Ci się to co tworzę i chciałabyś/chciałbyś więcej darmowych materiałów postaw proszę kawkę na zachętę :) Dziękuję :)

702 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Comments


bottom of page